DADDY I WANT A PONY!
Fast en redig tjej fixar självklart sin ponny utan hjälp av en papa.

Nu skall vi åka på äventyr, ha en trevlig val-borg allesammans!
Fast en redig tjej fixar självklart sin ponny utan hjälp av en papa.

Nu skall vi åka på äventyr, ha en trevlig val-borg allesammans!
Jag var nyss nere på Netto och hittade en dörrmatta! Det är en hund på den, passar mig purrrfekt. Det fanns godis med Hello Kitty och My little pony också och det var riktigt svårt att tänka logiskt och sätta ner foten och övertala mig själv att NEJ, du behöver absolut inte mer ponnysar den här veckan.

Jag börjar sakna mina ögonbryn nu.
Aaaaah, idag har jag nästan inte gjort någonting och det har varit superhärligt. Endast två saker som jag gjort idag är värda att nämna; en god linssoppa som jag åt mig proppmätt på och som kommer räcka att ha med till jobbet både imorgon och på onsdag och till kvällsmat ikväll, samt att jag la ut allt löshåret jag har kvar i säljesforumet på Hairdrobe.
Det är ingen förutom jag som tycker det här är skoj ännu:

Efter att vi hade gått flera varv inne på kommersen satte vi oss vid vattnet en stund. Jag var nöjd med mina inköp; en rosa spargris, en puck att sitta på och två lampor med fransar av en söt liten tant.


Efter det åkte jag hem till Karl och käkade wok med tofu och nudlar och supergod sallad och sen åkte vi till parken. Vi letade efter folk men när vi inte hittade några tog vi fram filten och ölis och pausade lite. Efter ett tag ropade någon Maaaddis! Då satt Mia bara några meter ifrån oss och sen kom Mackis och hans kompis och så satt vi där och njöt av livet i några timmar som ni redan vet.




På söndagen efter jobbet var vi ute med Bonni i brist på Elvis, hon satt mest under Karl.

Nu är vi hemma! När solen gick ner gick vi he… till McDonalds.

Bönburgarna där är faktiskt ruskigt goda.
Just nu sitter jag hemma hos min kille och äter frukost, en rostmacka med ost och en kopp kaffe. Jag har en tugga av mackan kvar men då börjar det rassla i Bonnis bur som står här bredvid, hon klättrar upp för gallret och ut över bryggan som förbinder hennes bur med datorbordet. Hon nosar sig fram till mitt fat och norpar min macka och springer in med den i buren.
Jag ska snart åka in till Kommersens loppmarknad med Camilla för att kolla efter lampa eller något annat skoj till mitt bo. Efter det ska jag och min kille åka till slottskogen och dricka en öl eller två i solen, rätt få för min del för jag blev tillfrågad om jag kan hoppa in och jobba imorgon och duktig som jag är sa jag javisst.
Hoppas alla får en solig dag!

Fick just ett samtal från Stena och inflytt blir första juni! Iiiiih, jag är så glad. Mitt alldeles egna fina hem. Mitt mitt mitt lilla bo. Precis ett år efter att jag kom tillbaka till Göteborg blir det också, då gick lastbilen från Stockholm, nu behöver vi bara lasta mina kläder, pyttelite pryttlar och dator i Angered och sen står redan resten av mina saker ~200 meter därifrån i mamas förråd. Den enda som fattas är Sheena, hon var med sist. På bilden är det när vi tar paus i Ödeshög.


Igår hittade någon hit på sökningen jag har kissat ner mig, de orden som folk använt för att via sökmotor hamna här får mig nästan att kissa ner mig ibland. Jag skall visa er mitt lager ur best of någon dag, ni kommer gilla det.
Igår firade vi månadsdag med avokado och räkmacka, till efterätt hade vi köpt grodorna som vi har skrattat åt på konditoriet i Eriksberg sedan han flyttade dit men jag ville dö efter en macka så det blev inget med det. Men det blev fin frukost i morse, kväk.

- Du gillar verkligen dig själv.
- Men jag gillar dig mer.
- Det tror jag inte på.
- Jo, det är sant. Men mina skämt är roligare än dina.
Aaaah, det är så mycket jag längtar efter nu så att jag inte kan somna på nätterna. Om två veckor ska jag skriva på kontrakt och sen blir det förhoppningsvis inflytt första juni och då skall det målas och donas. Sen är det sommar och Arvika och Portugal. Ihk.
Datum: 2009-04-22 @ 13:15 Kategori: Livet, Universum och allting | 2 kommentarer »Det måste vara något fel på de där kanadickerna som kan höja klubborna ungefär 300 000 gånger om året mot något som ser ut så här. Jag undrar hur man kan leva med sig själv?

Just den här sälen har blvit räddad.
Bild från http://cuteoverload.com.
Det här är vad jag ska somna till nu: När ett projekt på en rymdstation saboteras misstänker Mulder att boven är en utomjordisk ande som intagit en astronauts kropp.
Visst underbart?
Det är första säsongen som visas på fyran nu och dom är så söta där, 1993, ih.




